Yandex Tarihi

#
Yeni Üye

Ticaret : 0 / 0 / 0
Katılım
14 Eyl 2015
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
İsim
200px-Yandex_logo_en.svg.png

Yandex (Rusça: Яндекс) Rusya'nın en büyük arama motorunun sahibi (%64 pazar payı,tüm dünyada beşinci ve birçok internet tabanlı ürün ve servis geliştiricisi Rus BT şirketi. Şirketin amacı kullanıcıların sorularına, doğrudan veya dolaylı, cevap verebilmektir.Yandex.ru ana sayfası Rusya’da en çok ziyaret edilen internet sitesi olmuştur.Yandex, tüm dünyada 56 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmaktadır.Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve Türkiye’de de hizmet vermektedir. Tamamen Yandex’e ait olan alt birim şirketi, Yandex Labs ise San Francisco Körfez Bölgesi'ndedir ve bir ar-ge laboratuvarı görevi görmektedir. 30 Mart 2015'den itibaren Mozilla Firefox'da Türkiye için varsayılan arama motoru olmuştur.

«Yandex» ismini, 1996 yılında, şirketin kurucuları İlya Segalovich ve Arkady Volozh koymuştur. İngilizce «dizin oluşturmak» anlamına gelen «to index» fiilinden yola çıkarak «yet another indexer» (bir dizin oluşturucu daha) ifadesinin kısaltılmış hali olan "Yandex"te karar kılmışlardır. Yandex, Rusçada «Яндекс» şeklinde yazılır. «Я» harfi («Ya» diye okunur) Kiril alfabesine özgü bir harftir ve İngilizcede birinci tekil şahıs «ben» zamirini ifade eden «I» harfine karşılık gelir.

Yandex, Eylül 2011’de İstanbul’da açtığı ofisle Türkiye pazarına açılmıştır.[14] «Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş» olan yandex.com.tr' nin kullanıcılarına sunduğu ana hizmet İnternet’te aramadır.

Bunun yanı sıra canlı trafik bilgisi ve panoramik fotoğraflar içeren Yandex.Haritalar, haberler ve e-posta gibi birçok farklı servisi de sunmaktadır. Yandex.Haritalar’ın Panorama adlı hizmeti kullanıcılara yüksek çözünürlüklü (HD), 360 derecelik açıya sahip görüntüler sunarak İstanbul, Ankara veya İzmir’deki caddeleri ve bu şehirlerin tarihi mekanlarını, sokaklarını ve caddelerini sanal ortamda izleyebilme imkanı sunuyor.
 
Üst