Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkartılır?

#
FE

Ticaret : 0 / 0 / 0
Katılım
2 Nis 2015
Mesajlar
180
Tepkime puanı
0
Puanları
16
İsim
Motor Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Motor yağı gündelik hayatta çok fazla kullandığımız bir yağ değildir. Ama bakım için kullanılması nedeni ile birçok yerde karşılaşa biliriz. Özellikle arabamızın ya da motorumuzun bakımı ile ilgilenirken motor yağını giysilerimize bulaştırmış olabiliriz.

Motor yağı lekesi çok zor çıkan bir yağdır. Bu yüzden lekeyi çıkartmak için hızlı ve etkili çözümler üretilmelidir. Motor yağı lekesinin üzerine bir miktar çamaşır deterjanı dökerek diş fırçası yardımı ile fırçaladıktan sonra ılık suyla durulaya biliriz.

Bu işlemin aynısı un, nişasta veya talk pudrası ile de yapılabilir. Motor yağı lekesini çıkartmada vazelinde etkili bir çözümdür. Lekenin üzerine bir miktar vazelin sürerek lekenin kumaştan ayrışmasını sağlaya biliriz. Bulaşık deterjanı ve karbonat ile ovma işlemi de lekeyi çıkartmada kullanılabilecek yöntemler arasındadır.

Motor yağı lekesini çıkartma da çok daha fazla sorun yaşamamak için lekenin kumaşta uzun süre bekletilmemesi gerekir. Uygulanacak işlemden sonra giysinin bir süre ılık suda bekletiliyor olması da etkili olacaktır.
666_558571798166c.png
 
Üst